Kirjutan natuke, mida saaks iga arvutikasutaja ise teha, et oma arvuti natukene kiiremaks muuta.
1. Tuleks eemaldada kõik mittevajalikud programmid. Selleks tuleks minna juhtpaneeli (inglise keeles Control Panel) ja sealt üles leida Programs and Features. Eks igaüks teab ise, mis programme täpsemalt eemaldada. Mina näiteks tean, et kunagi sai proovitud Zoo Tycoon 2 mängu ja see oli tunduvalt igavam kui väiksena see mulle tundus. Seega mul enam ei ole seda vaja ja selle võin vabalt eemaldada kuna see võtab kõvasti kettaruumi arvutis. Veel leidsin Sony Mobile tarkvara, mida pole ka enam vaja kuna hetkel kasutan juba Apple telefoni.
2. Veendu, et Windows uuendused on lubatud ning kõik uuendused oleks ka tehtud. See aitab kindlasti kiirusele kaasa ja kindlasti on arvuti ka turvalisem kui erinevad turvaaukude parandused on ajakohased. Enamasti teeb arvuti neid automaatselt aga üle võib siiski kontrollida.
3. Kustuta ajutised failid, mille olemasolust ilmselt meil kellelgi ei ole isegi aimu. Nende kustutamine on lihtne aga samas nad võtavad väga palju ruumi. Ajutised failid leiab – C:UsersKasutajaAppDataLocalTemp. Minul hetkel on ajutisi faile 500MB, mis on peaaegu ühe filmi jagu. ? Kui millegipärast Kasutaja kaustas sa ei näe AppData kausta siis peaksid starti kirjutama “Folder Option” ja seal “View” alt vaatama, et oleks linnuke “Show hidden files, folders, and drives”. Kui need on kustutatud siis võib üle kontrollida, ega ei ole Download kausta unustanud ammu vaadatud filmi või muud sodi, mis võtab ka kindlasti palju ruumi arvutis. Minul oli näiteks väga palju sodi Download kausta,s mis andis kõvasti ruumi juurde kui sealt ebavajaliku ära sorteerisin ?
4. Vaata üle, mis programmid käivituvad esimese asjana kui arvuti sisse lülitad. Selleks mine Start – Kirjuta “RUN” ja vajuta enter -> Kirjuta “MSCONFIG” avaneb aken kust saab valida ülevalt äärest Startup ja seal on kirjas kõik programmid mis automaatselt käivituvad kui arvuti käima paned. Vaata need hoolikalt üle ja mõtle kas sul on seda alati esimese asjana vaja kui sa arvuti käivitad. Minul seal on Office ja Skype ja Adobe jne. jne. No minule isiklikult on oluline, et kui arvuti käivitub, et saaks kiirelt netist midagi uurida või vaadata. Seega skype ja office ei ole minu jaoks esimesed asjad, mida ma näha tahan. Võtan linnukese eest ära ja järgmine kord kui arvuti käivitub ei hakka arvuti neid programme avama koheselt mida ma ei vaja. Alati saan ju skype ise hiljem käima panna. Aga see otsustamine, mida on vaja ja mida mitte jääb igaühe enda teha.
5. Viiruste ja pahavara eemaldamine. Selleks ise kasutan Microsoft Securty Essentials programmi kuna see on mugav ja on tasuta. Kõigele muule võtab see ka vähe ressurssi ja ei tee arvutit aeglaseks. Võiks teha väikese Scani aegajalt veendumaks, et arvutis ei ole pahavara :). Kindlasti tuleks jälgida, et arvutis ei oleks rohkem kui 1 viirusetõrjet kuna see teeb arvuti väga aeglaseks ja võivad üksteise tööd segada kaks erinevat programmi.
6. Tarkvara poole pealt viimaseks teeksin mina ja ka teen hetkel “Disk Defragment”, selle eesmärk on faile paigutada koomale, et failid oleks niiöelda täpselt organiseeritud ja lihtsasti leitavad arvuti jaoks. Disk Defragment leiab sedasi, et kirjuta starti “Disk Defragment” ja käivita see. Nagu pildilt näha ma ei ole enda arvutiga kordagi seda teinud ? Pole ka ime, et arvuti natuke aeglane kui kõik failid risti rästi segamini.
7. Nüüd tuleb keerulisem osa ehk siis mida riistvaraga teha, et see oleks hea korras. Seda tuleks puhastada tolmust ja paremal juhul vahetada ka termopasta. Selle jaoks tuleks arvuti avada aga see võib juba tavakasutaja jaoks olla keeruline. Seega kui sul puudub kogemus ja oskused selle tegemiseks siis parem mitte seda ise teha vaid lasta kellelgi targemal seda teha, et arvuti töötaks ka peale hooldust. Võiksin siia lisada ka pildi milline minu arvuti seest on aga kuna mina olen tubli ja asjalik siis minu arvuti on hästi hooldatud ja tolmurulle arvuti seest ei leia ?
Lõpetuseks:
Kui kõik see tundub sinu jaoks keeruline ja aeganõudev protsess, millega sa ise tegeleda ei tahaks, siis võid julgelt pöörduda meie poole! Meie spetsialist vaatab sinu arvuti üle eriti hoolikalt justnagu oleks see tema enda arvuti.
Tihtipeale ei piisagi ainult kõigest sellest ja tuleb veel mõnda tegevust teha, mis on juba tavakasutaja jaoks keerulised ja tüütud. Arvutil võib olla ka näiteks vähe mälu, mis võib põhjustada aegluse või võib olla ka kõvaketas viganem, mis on eriti ohtlik kasutamiseks kuna ühel hommikul võib arvuti lihtsalt mitte käima minna ja kõik failid vajavad taastamist, mis on väga aeganõudev ja kallis protsess.
Loomulik on ka aga see, et kui arvuti on ikka väga vana siis ilmselt ei saa seda märgatavalt kiiremaks ja vaja oleks siiski vähe kaasaegsemat arvutit. Tahad teada kas sinu arvuti on piisavalt moodne, et sellega saaks veel paar aastata tööd teha?
Kui leiad, et see artikkel oli sulle kasulik siis jaga seda ka oma sõpradega!